Ovocie

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Ovocie"Ale ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť." (Gal 5,22)

V tomto čase chodíme zbierať prvé ovocie do našich záhrad. Sme plní očakávania, či naša námaha, ktorú sme investovali počas jarných, ale aj jesenných prác, prinesie úrodu čerstvého a zdravého ovocia.
Aj kresťanský život má byť plný šťavnatého ovocia, v podobe dobrých skutkov, ktoré sú dielom Kristovej milosti pôsobiacej v nás. Evanjelista Lukáš nás podobenstvom o neplodnom figovníku (Lk 13,6-9) uvádza do reflexie nad naším osobným životom. Akým sme my figovníkom; plodným alebo neplodným? Kresťan je človekom ustavičnej reflexie, pretože je stále na ceste nasledovania Ježiša Krista a tento proces sa zavŕši až v nebi. Apoštol Pavol to veľmi pekne vyjadril v modlitbe v Liste Filipanom (1,9-11): "A modlím sa za to, aby vaša láska čoraz viac rástla v pravom poznaní a vo všestrannom chápaní, aby ste vedeli rozoznať, čo je lepšie, a aby ste boli čistí a bez hany pre Kristov deň, plní ovocia spravodlivosti, ktoré je skrze Ježiša Krista na Božiu slávu a chválu. A som si istý, že ten, čo začal vo vás dobré dielo, aj ho dokončí až do dňa Krista Ježiša."
Tak ako ovocie v našej záhrade nevyrastie bez nášho pričinenia, rovnako je to aj v našom živote. Je potrebné naše úsilie a námaha, aby strom nášho života priniesol ovocie - dobrých skutkov. Musíme si však uvedomiť, že dobré skutky nedokážeme konať sami zo seba, ale iba s pomocou Božej milosti, ktorá nás pobáda a "uschopňuje" na ich vykonanie. Ježiš nám to pripomína slovami: "Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo mne. Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť." (Jn 15,4-5) Čím väčšia je táto jednota ratolesti s viničom, tým plodnejším je život kresťana.
Tou životodarnou miazgou prinášajúcou plodný život je eucharistia, v ktorej sa nám dáva sám Ježiš Kristus, aby v nás stále obnovoval a posilňoval nadprirodzený život milosti. Preto sa nebojme prichádzať k Pánovmu stolu a často prijímať jeho telo a krv, lebo len tak sa nám podarí zvíťaziť nad našou krehkou ľudskou prirodzenosťou. My však často obchádzame tento prameň života, pretože sa nazdávame, že sme nehodní ho prijať, a tak sa ochudobňujeme o milosti, ktoré nám Ježiš chce darovať. Len smrteľný hriech nás oddeľuje od Pánovho stola, všedné hriechy sa nám odpúšťajú v túžbe po odpustení, ktorú vyjadríme v úkone kajúcnosti na začiatku svätej omše. Potom sú už odstránené všetky prekážky a my môžeme pokojne ísť na hostinu lásky.
Len strom, v ktorom prúdi život, môže prinášať zdravé a chutné ovocie. Ak sa aj vyskytnú choroby alebo škodcovia - naše hriechy a pády, máme tu sviatosť zmierenia, kde nás vždy čaká milosrdný Boh Otec, aby nás zmieril skrze svojho Syna Ježiša Krista, a tak v nás obnovil život milosti skrze Ducha Svätého. Boh túži, aby sme prinášali stále viac ovocia: "Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. On každú ratolesť, ktorá na mne neprináša ovocie, odrezáva, a každú, ktorá ovocie prináša, čistí, aby prinášala viac ovocia." (Jn 1,1-2)
Kresťan je povolaný v každom okamihu svojho života vydávať svedectvo o Ježišovi Kristovi tým, že nasleduje jeho príklad v láske k blížnemu a plnení Otcovej vôle. Je ako strom zasadený pri vode, čo prináša ovocie v pravý čas a jeho lístie nikdy nevädne, darí sa mu všetko čo podniká. (Ž 1,3)

Texty na meditáciu:

2Tim 3,16-17;
Jn 15,1-11;
Jak 2,14-26;
Kol 1,10-12.
Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie