Cesta

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )
CestaV lete je čas oddychu, dovoleniek, cestovania... Práve v tomto čase sa naša pozornosť upriamuje hlavne na "cestu", po ktorej sa dostaneme k nášmu vytúženému cieľu. Mapy nám napr. ukazujú ako sa najlepšie, bezpečne a najrýchlejšie dostaneme ku chate alebo na vrchol hory. Pracovníci cestovných kancelárii, nás ubezpečujú, že tá či oná cesta k moru je bezpečná, rýchla a dokonca je v akcii!!! Človek má možnosť výberu, kam a ako pôjde. Stačí si vybrať.
V štrnástej kapitole Jánovho evanjelia hovorí Ježiš učeníkom o svojom odchode. Oni sú v pomykove: "Kam ide?" Chcú ísť s ním. No nevedia, kam ide. Ježiš situáciu "využíva" a ponúka im svoju jedinečnú cestu do domu Otca. Hovorí o sebe samom ako o ceste - "Ja som cesta". Slovenský preklad je trochu ochudobnený o zopár dôležitých maličkostí. V gréckom preklade čítame evgw, eivmi h` o`do.j (ego eimi he odos) - Ja som tá cesta. ( ... tá pravda, ten život - čítame ďalej). Ježiš jasne zdôrazňuje "Ja som tá cesta" - inej správnej cesty ktorú vám predkladám neexistuje. Ja som tá, jedine správna cesta, po ktorej prídete k Otcovi: "Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa."
Ježiš dáva svojím učeníkom a teda aj nám jednoznačnú odpoveď na cieľ svojej cesty. Kam odišiel po svojej smrti a zmŕtvychvstaní, kde teraz prebýva. Ak by Ježišova cesta neviedla k Otcovi, a ak by nebol u Otca, tak viera učeníkov ale aj nás nemá oporu. Kto by chcel šliapať celý deň po ceste k nejakej chate, keby neveril, že ho táto cesta k nej privedie? Cesta znamená orientáciu, stálosť, istotu. Toto dáva Ježiš človekovi, ktorý verí. A také niečo môže darovať jedine on. Ježišov učeník preto nemusí hľadať inú cestu. Či už v židovstve alebo v iných náboženstvách.
Iný význam slova "cesta" máme vykreslený v Skutkoch apoštolov: "Šavol ešte stále dychtil po hrozbách a zabíjaní Pánových učeníkov. Išiel teda k veľkňazovi a vyžiadal si od neho listy pre synagógy v Damasku, aby mohol stúpencov tejto Cesty, mužov i ženy, ak tam dajakých nájde, v putách priviesť do Jeruzalema. (Sk 9, 2)" alebo "V tom čase nastalo nemalé pobúrenie pre Pánovu cestu. (Sk 9, 23), podobne v 1Kor 12, 29 - 31 "Sú vari všetci apoštolmi? Sú všetci prorokmi? Všetci učiteľmi? Robia všetci zázraky? Majú všetci dar uzdravovať? Hovoria všetci jazykmi? Vari všetci vysvetľujú? Ale usilujte sa o vyššie dary milosti. A ešte vznešenejšiu cestu vám ukážem." Apoštol Pavol a Skutky apoštolov pod termínom "cesta" označujú nové náboženstvo a s ním spojený aj nový spôsob života. Teda ak Ježiš hovorí o sebe "Ja som tá cesta", zároveň nám hovorí "Pozri na môj spôsob života, všímaj si moje správanie k nepriateľom, môj vzťah k Otcovi, pozri na môj kríž a na moje zmŕtvychvstanie ..." Žiť týmto novým spôsobom života, znamená život v Kristovi.
Je tu opäť leto. Čas oddychu, dovoleniek, cestovania ... pri túre, v lietadle, na skale ... nájdi si čas na zamyslenie po akej ceste kráčaš. "Je to tá správna cesta k Otcovi, alebo používam rôzne skratky? Žijem ten nový spôsob života, ktorý mi predkladá Ježiš?" Dnešná doba ti predkladá tisíce rôznych ciest. No TY vieš, ktorá je ta správna - cesta v Kristovi.
Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie