Hlavná stránka Listy misionárov Misionári Pán sa stará - list P. Ondreja Peštu SVD z Bolívie

Pán sa stará - list P. Ondreja Peštu SVD z Bolívie

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

OndrejPo necelom roku príprav a pastorácie na Slovensku odišiel náš spolubrat P. Ondrej Pešta SVD na misie do Bolívie. Po niekoľkých týždňoch nám poslal list, kde píše o svojich začiatkoch.

Milí priatelia!

Srdečne Vás všetkých pozdravujem z Bolívie – miesta môjho misijného určenia. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí ma sprevádzali a aj naďalej sprevádzajú svojimi modlitbami. Taktiež s vďačnosťou pamätám na všetkých dobrodincov misií. Moja cesta do Bolívie prebehla bez väčších ťažkostí. Trvala približne 23hodín, bez väčších čakaní. S batožinou tiež neboli žiadne komplikácie - všetko došlo načas, hoci som dvakrát prestupoval...
Vás však hoci moje cestovanie bolo vcelku príjemným zážitkom, určite viac zaujímajú moje prvé dojmy z krajiny do ktorej som pricestoval.

Bolívia je rozlohou veľká krajina, približne 20x väčšia ako Slovensko. Počet obyvateľov je približne 8 mil. Najväčšie mestá sú La Paz, Santa Cruz a Cochabamba. Obyvateľstvo je prevažne indiánskeho pôvodu, predovšetkým kmeňov Kečua a Aymara. Bolíviu by sme mohli rozdeliť po geografickej i kultúrnej stránke do troch oblastí. Prvou oblasťou je La Paz a okolité pásmo And. Vyznačuje sa vysokou nadmorskou výškou okolo 3000-5000 m. n. m. Nachádza sa tu plošina, nazývaná aj Altiplano (alto-vysoký; plano-plošina, rovina). Žijú tu väčšinou Aymarovia. Sú viac uzavretí a menej komunikujú. Východná časť Bolívie je úplne iná. Je to amazonská časť vyznačujúca sa tropickým podnebím. Veľmi tu cítiť vplyv Brazílie. Ľudia sú tiež iní, sú veselej povahy, komunikatívni. Medzi západnou-Andskou časťou a východnou-tropickou Amazonskou časťou sa nachádza pásmo rovín. Je to akoby prechod medzi oboma časťami. V tejto oblasti sa nachádza aj Cochabamba, kde som teraz ja. Cochabamba je pomerne veľké mesto. Má asi pol milióna obyvateľov. Moja skúsenosť je obmedzená, iba na toto mesto, ostatné časti poznám, iba z rozprávania ostatných. Bol som síce aj v Santa Cruz, ale iba chvíľku, pokiaľ pristúpili ďalší cestujúci, potom sme pokračovali v ceste do Cochabamby. Lietadlo, ktorým som priletel do Bolívie malo totiž zastávku aj v Santa Cruz...

Počas karnevalu

Moja noha sa prvýkrát dotkla Bolívijskej zeme teda až v Cochabambe. Na letisku som sa stretol s pátrom Kulhom, ktorý prišiel, aby ma odviedol do nášho domu. Páter Kulha je teraz tiež v Cochabambe, v našom seminári. Ja bývam na fare spolu s ďalšími dvoma spolubratmi: Antonio z Indie a Dominikom z Indonézie. Seminár a farnosť Madre del Verbo Divino nie sú od seba ďaleko a tak sa s pátrom Kulhom dosť často stretávame.
Prvé, čo si človek nemôže po príchode do Bolívie nevšimnúť je to, že všetko je iné ako to na čo bol doteraz zvyknutý. Vo mne to vzbudzuje ohromnú zvedavosť a túžbu spoznávať. Príroda, architektúra, zvyky, ľudia, ....všetko je iné ako na Slovensku. Predovšetkým spôsob života je pokojnejší, nikto sa nikde nenáhli, na všetko je čas... Doprava v meste je chaotická, každý vytrubuje, predpisy sú jednoduché. Pýtal som sa pátra Cypriána ako vie komu má dať prednosť, keď nikde nie je vyznačené, ktorá je hlavná cesta a ktorá vedľajšia. Povedal, že predovšetkým má prednosť ten, ktorý prichádza sprava, alebo ten kto príde skôr. Po cestách sa pohybuje veľké množstvo áut v rozličnom stupni technickej zdatnosti. Dalo by sa povedať: čo má motor a benzín v nádrži, to možno na ceste stretnúť. Zaujímavé sú autobusy, ktoré si šoféri zdobia podľa vlastného vkusu. Zvonka sú často veľmi pestré a z vnútra vylepené plagátmi kulturistov, spevákov, herečiek, .... Väčšinou cestujem týmito autobusmi. Cestovné je 1 boliviano bez ohľadu na to ako ďaleko chcem cestovať. Zastávka je hocikde, kde požiadate. Musím však povedať, že väčšina autobusov nie je na moju mieru. Ak sa chcem zmestiť, tak si musím sadnúť, aj to mám pocit, že mám nohy až kdesi vpredu pri šoférovi... Na začiatku pôstu sme mali u nás karneval. Karneval sa konal na mnohých miestach, nielen Bolívie, ale celej Latinskej Ameriky. Je akoby pripomenutím toho, že pôst, ktorý sa začal je síce obdobím, keď nám bol ženích vzatý, ale že o to s väčšou radosťou bude vrátený ako vzkriesený víťaz. Samozrejme nie je karneval ako karneval. Zmyslom je spoločne sa stretnúť a zabaviť. V Bolívii je karneval o niečo pokojnejší ako napr. v susednej Brazílii. Ale aj tak nechýbajú delobuchy, ohňostroj, tanec na ulici a hudba. Karnevalový sprievod je veľmi pestrý. Je v ňom všetko možné od reklamy na pepsi, masky veveričky z kresleného filmu Doba ľadová, ....., až po tradičné tanečnice v pestrofarebných krojoch. Počas karnevalu sa zvykne oblievať vodou-každý každého. V deň pred popolcovou stredou bol deň voľna a veru nebolo na mne suchej nitky. Stačí sa prejsť po ulici. Samozrejme o to, že na mne nebolo suchej nitky sa najviac pričinili moji spolubratia-takže ako nový misionár v Bolívii som bol pokrstený tradičným spôsobom: s vajcom rozbitým na hlave, obliaty vedrom vody a posypaný múkou a farebnými papierikmi.....
Teraz môj čas plynie predovšetkým v súboji s úradmi o vybavenie všetkých formalít potrebných pre dlhodobý pobyt v Bolívii a samozrejme v aprender espaňol , učení sa jazyka, bez ktorého sa nemôže žiaden misionár zaobísť.
Pritom všetkom veľmi pociťujem pomoc Božiu i blízkosť vašich modlitieb. Pán sa stará o každú moju záležitosť, aj keď musím priznať, že nie vždy podľa mojich predstáv. Mojou najhlbšou skúsenosťou, však je tá, že Boh neopúšťa dôverujúceho v neho.
Všetkým Vám prajem požehnanú Veľkú Noc, keď si pripomíname, že Boh nás vyslobodzuje z temnoty hriechu a smrti svojím mocným ramenom. Nech víťazstvo Krista, dodáva Vám všetkým i všetkým vašim blízkym silu vykročiť za Ním s novou dôverou a väčšou láskou.

Ondrej Pešta, SVD
Share/Save/Bookmark


Tags: List  Ondrej  Pešta  SVD  Bolívia  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie