Mesto na Neve

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

минеральнаяMilí misijný priatelia,
zdá sa, že za posledný rok na našej stránke býva veľmi málo nových správ. Objasnenie je jednoduché, nikto nechce nútiť a nudiť čitateľov jednotvárnosťou svojich opisov. Preto sa vám ozývame len v prípade výnimočných udalostí, alebo nejakých zmien. A tu je ten moment, ktorý sa stáva základom nového článku. Ako to už v živote kňazov býva, po dvoch krásnych rokoch v Irkutsku, ma preložili o päť časových pásem bližšie ku Slovensku. Mojím novým pôsobiskom sa stala tzv. Severnaja, alebo Kuľturnaja stolica Rossiji – Sankt Peterburg, teda Petrohrad.


Celá situácia i mesto sú úplne odlišné od predchádzajúcej skúsenosti. Začnem poporiadku. Komunita, zložená z ôsmych spolubratov, žije v byte v centre mesta, na jednom z vodných kanálov. Tým, že je v Petrohrade jediný katolícky seminár v Rusku, sú tu aj spolubratia v časných sľuboch. Je nás päť kňazov, pričom jedne z nich, P. Jakub je regionálom a spolu s otcom rektorom – P. Michalom, učia v seminári, P. Balthasar sa stará o kórejskú a indickú katolícku komunitu a ja, spolu s P. Richardom pracujeme vo farnosti, vzdialenej od nás sedem kilometrov.
Farárom je P. Richard Stark SVD, Nemec, ktorý 28 rokov pracoval v Kongu. V Rusku pracuje od roku 1999. Teraz má 74, no behá takmer rýchlejšie, ako ja, teda takmer takmer.
индусыNáš chrám bol postavený v roku 1859 jedným z hlavných architektov Petrohradu, pánom Benoit (Benua) ako cintorínsky kostol. Sám architekt mal v krypte svoju hrobku. Začiatkom 20. Storočia bola vytvorená farnosť - jediná katolícka na severnej strane rieky Nevy. Okrem nej sa totiž v meste nachádzalo, i dodnes nachádza, ešte niekoľko kostolov i kaplniek. V samotnej krypte bolo pochovaných aj sedem mogilevských arcibiskupov (mesto Mogiľov v súčasnom Bielorusku, bolo centrom diecézy, ktorá zahrňovala územie celého Ruska; arcibiskupi, ako jediný katolícky hierarchovia, ak nehovoríme o pričlenenom Poľsku, od 19,st. žili v hlavnom meste impérie – v Petrohrade). Kostol po revolúcii postihol kostol podobný osud ako iné chrámy. Bol postupne vyvlastnený, až ho nakoniec premenili na výrobnú halu a miestny cintorín, kde bolo dovtedy pochovaných 40000 katolíkov bol zrovnaný zo zemov, až na niekoľko pomníkov, ktoré sa zachovali dodnes.
входChrám je momentálne v nepeknom stave, hoci po jeho vrátení sa vykonalo už mnoho práce. Po odchode liatinového podniku boli odrezané všetky siete. Preto v kostole doteraz niet vodovodu, kanalizácie, dokonca i elektriku berieme len od susedov. Boli podniknuté kroky na zavedenie elektriny, čo tiež stálo nemalé peniaze a máme nádej, že na jar už budeme nezávislý od susedov a v plnej sile zmôžeme využívať energiu 50tich kWh. To hneď uľahčí život, už len v tom pláne, že budeme môcť kúriť elekrickými peciami. Nateraz je vykurovaná len malá kaplnka, kde slúžime v chladné mesiace pieckou. Inak je to také rozprávkové, keď musíš prísť do kostola minimálne dve hodiny skôr, zakúriť a potom počas sv. omše praská horiace drevo. Nevýhodou je však neustály zápach dymu a čierne steny. Vo veži sa nachádza kancelária, ktorú nádherne remontoval P. Miroslav Foriš SVD, môj kaplánsky predchodca, ten sem zaviedol aj elekrické kúrenie, ktoré takú malú miestnosť ešte môže vykúriť.печка
Niekoľko rokov nazad bol prevedený aj remont strechy, lenže tak nekvalitne, že tá preteká. Uplatniť pohľadávky voči firme, ktorá strechu robila, sa nepodarilo, lebo firma zmizla z trhu. V krypte chrámu je nesmierna vlhkosť, a keďže teritória celého Petrohradu je močaristá, neriedko je celá zaplavená.
No stačí písať o biedach, treba o ľuďoch. Nehľadiac na neblahé podmienky existencie chrámu, veriaci sú tu veľmi priateľský a farnosť má rodinného ducha. Veď aby sa dostať do kostola, treba mať úprimné želanie cestovať do našej, zatiaľ priemyselnej zóny. A ak už sú na mieste, aspoň sa stretnú a porozprávajú. Každú nedeľu je o desiatej katechizácia pre dospelých, potom slávnostné ranné chvály a po nich samotná sv. omša, začínajúca o 12. hodine. A po sv. omši klasické rozhovory pri čaji. Väčšina faníkov sú občania Ruskej federácie, hoci na fotke je akurát skupina indických študentov, ktorý sem prichádzajú každú nedeľu.
Je treba ešte veľa vašich modlitieb, aby veci šli rýchlejšie dopredu a nebolo veľa zádržiek a iných problémov, ktoré brániu obnove chrámu a rozvitiu farnosti. Veď vieme, že modlitba veľa zmôže.

Share/Save/Bookmark


Tags: petrohrad  chram  farnici  pomoc  modlitba  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: о. Михаил už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie