Hlavná stránka

Posielam pozdrav z krajiny P. Márie Guadalupskej

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

IMG_0510

Keďže je už tomu dva týždne, čo som vstúpil na mexickú zem, chcel by som sa aspoň pár riadkami podeliť s mojimi pocitmi a postrehmi, ako som docestoval a ako prežívam tieto prvé dni v inej kultúre, medzi ľuďmi ...ktorých reči, zatiaľ ešte nie veľmi rozumiem, no teším sa na chvíľu, keď už budem.

Odlietal som z Viedne podvečer (sobota 26.2.) cez Madrid a v Mexicu som aj napriek niečo vyše 17 hodinovému letu bol už ráno (nedeľa) pred pol šiestou (7 hodinový časový posun). Čakal ma tam náš páter Juan, ktorý je z Írska, ale tu v Mexicu je už 49 rokov. No a na svoj vek (82) je celkom čulý, a v podstate on i vybavoval všetko ohľadom mojich víz v Mexicu.

Hneď po príchode som mal možnosť pozorovať cestu autom do nášho domu cez mesto, ktoré len pre zaujímavosť je „dosť“ veľké.... rozlohou ešte neviem, ale počtom obyvateľov niečo už vyše 23 miliónov (takže niečo ako 4 násobný počet obyvateľov na  Slovensku). Ale aby som sa ešte vrátil k tej jazde, ktorá ma hneď na začiatku zaujala, každý jazdí ako chce, aspoň to tak na prvý pohľad vyzerá... Málokto asi aj vie, na čo sú smerovky a dopravné značky, ale tiež musím povedať, že za tie dva týždne môjho pobytu tu som ešte nevidel žiadnu nehodu a áut je prirodzene veľmi veľa. Možno tá jazda tak trocha vystihuje aj ich mentalitu (aspoň ako som zatiaľ spozoroval): každý si jazdí ako chce, nemajú problém ísť na červenú, ale na druhej strane s tým počítajú aj u druhého, takže na ceste sú zase veľmi ohľaduplní a všímaví a ak sa im niekto vtlačí pred ich auto, jednoducho to berú, že  je to v poriadku a idú ďalej. Ak ide sanitka alebo policajné auto s pustenými majákmi, nikomu to neprekáža, takže si ich ani nikto nevšíma - nemajú prednosť a musia čakať ako všetci ostatní, vlastne my sme cestou aj obehli takto idúce policajné auto.

Čo sa týka ľudí, sú veľmi otvorení a srdeční. Zatiaľ, čo som mal možnosť spoznať, každý ma privítal s otvorenou náručou... Už len im rozumieť, ale aj to verím, časom príde. A tiež, čo platí o väčšine Mexičanov, sú aj veľmi nábožní... Síce niekedy ešte tej ich nábožnosti nie celkom rozumiem, hlavne ak prídu počas omše do kostola, kľaknú si k nejakej soche svätého, pomodlia sa a v pohode odídu preč, bohostánok či prebiehajúcu omšu si nevšímajú... Ale myslím, že už aj to je niečo, akoby mali obísť kostol. A ten postoj snáď neskôr tiež pochopím lepšie. Počas popolcovej stredy som mal možnosť vidieť to ešte lepšie, pretože tu sa udeľoval znak popolom počas celého dňa. Kňaz mal službu od rána a ľudia si prichádzali, kedy chceli, špeciálne len po toto „požehnanie“ a išli preč. Ale prichádzali mnohí a mnohí a vôbec im nevadilo ako oblečení, hlavne, že prišli... Či už kuchár od hrncov aj so zásterou, či upratovačka s handrou alebo robotník v montérkach atď. Jednoducho veľmi veľa ľudí. Je tu vidieť, že ľudia sa tu za svoju vieru nehanbia. Uvidím ako to bude na Kube, kam by som mal po skončení kurzu odísť.

No a na kurz som začal chodiť hneď v stredu po mojom príchode a začiatok ako všade je troška ťažší, keďže všetko je v španielčine, a aj keď vysvetľujú nejaké slovíčka, tak opäť len v španielčine.
Ale vďaka vaším modlitbám to ide celkom dobre a už čo to viem porozprávať aj po španielsky. A vlastne asi ani nikdy som si tak silno neuvedomoval silu modlitby ako práve po tieto dni, keď to nie je najľahšie. A mnohí mi veľmi chýbate, ale keď počujem o toľkých, ktorí sa modlíte a hlavne, keď aj cítim všetky tie modlitby, tak aj napriek možno smútku v srdci je tam aj pokoj!

Tak ešte raz so srdca Vám všetkým ďakujem a včera som bol prvý krát aj pri Panne Márii Guadalupskej a chcem Vás všetkých uistiť, že ste tam boli všetci so mnou. Nabudúce napíšem viac aj o tomto mieste. Ďakujem a pamätám aj ja v modlitbách.

P. Lukáš Mizerák SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: let  cesta  ľudia  nábožnosť  Mizerák  Lukáš  SVD  misionár  misie  Kuba  Mexico  
feed1 Komentáre
tokosk16
26. March 2011
139.18.179.134
Hodnotenie: +2

ola padre Lukas smilies/smiley.gif
nech ta Pan sprevadza.
T.

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: P. Lukáš Mizerák už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie