Hlavná stránka Biblia Meditácie Priťahovaní sieťou pokoja a lásky

Priťahovaní sieťou pokoja a lásky

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

SietJežiš povedal zástupom: „A zasa nebeské kráľovstvo sa podobá sieti, ktorú spustia do mora a ona zachytáva všetky druhy.
Keď je plná, vytiahnu ju na breh, posadajú si, dobré vyberú do nádob a zlé vyhodia von.“
(Mt 13, 47)

Sieť zachytáva, spája, priťahuje, drží, zabraňuje, chráni... Prečo Ježiš prirovnal Božie kráľovstvo k sieti, ktorá zachytáva všetko – nepreberá – túto rybu áno, a túto nie...? Už si niekedy pocítil, ako ťa priťahoval pokoj druhého človeka, jeho úprimá radosť, jeho taká normálna ľudskosť, dobrota, odvážnosť, čestnosť, obetavosť, jeho jednoduchá čistá láska? A presne toto je účinok Božieho kráľovstva... Buď ho máš, alebo nemáš...

Už sme si hovorili, že Božie kráľovstvo nie je teritórium, ale pokoj, radosť, láska, spravodlivosť v Duchu Svätom. A teda, ak mám v sebe skutočné Božie kráľovstvo, a ono vo mne rastie – tento pokoj, radosť a úprimná čistá láska v Duchu Svätom je niečo tak prirodzene príjemné pre iných okolo nás, že ich to začne k nám priťahovať. To je to, čo hovorí Ježiš – Božie kráľovstvo priťahuje každého – nevyberá si  - toho áno, toho nie... Každý, kto sa chytí do tejto siete, priťahuje bližšie a bližšie k Bohu, pretože iba On je prameňom nekonečného Pokoja, Odvahy, Radosti... Prečo bližšie k Bohu? Pretože s jedlom rastie chuť, ako sa hovorí. A ak niekto cez teba ochutnal neskazenú čistú radosť, hlboký nezničiteľný pokoj, voňajúcu pokoru... atď, bude chcieť viac a viac a viac. A to ho postupne privedie k Bohu, ktorý jediný môže so svojou dokonalosťou naplniť nekonečné hĺbky jeho srdca, pretože aj ono ako každé iné bolo stvorené pre Neho.

Preto je pre teba dôležité nechať sa najprv priťahovať lanami lásky, ktoré splieta nežne okolo tvojej duše Boh každú minútu tvojho života. Nechať sa priťahovať vôňou jeho pokoja, múdrosti a pokory a piť dosýta z nekonečného mora Jeho milosrdenstva a lásky. Len takto – naplnený pravým originálnym Božím kráľovstvom, môžeš dať ľuďom okolo seba pocítiť nefalšovanú dobrotu samého Boha. Falošného pokoja, radosti, či lásky je vo svete až až. Tŕpnu z neho zuby a zostáva po krátkej chvíli v ústach duše iba pachuť znechutenia, prázdnoty, nenaplnenia a zúfalstva. Ty si ten, ktorý má šancu priťahovať iných ku skutočnému Prameňu všetkého dobra, ktorým sa potrebuje živiť každá duša.

Všimni si jednoduchých rybárov – po každom úlovku opravujú siete. Ak sa nedostatočne venujú dennodenne oprave a spevňovaniu siete, za každým razom sa ich siete môžu trhať viac a viac až natoľko, že nebudú schopné priniesť úlovok. Ani ty "neulovíš do sietí Božieho kráľovstva" nikoho, ak nesedíš dennodenne pozorne pozorujúc svoje Nebeské kráľovstvo vo svojom srdci – svoj pokoj, radosť či múdrosť a lásku v Duchu Svätom – nakoľko sú silné, nakoľko sa zlému podarilo naštrbiť tvoj pokoj, tvoju dôveru v Boha a jeho lásku ku tebe a k iným, aby si vedel, ktorú časť Božieho kráľovstva treba okamžite doplniť, posilniť, opraviť cez Ducha Svätého v modlitbe, vo sv. spovedi, v adorácii, v prechádzke, v stretnutí s milovaným človekom, v počúvaní hudby... Len tak mimochodom - našiel si už spôsoby, ktorými môže Boh opäť vliať do tvojho srdca a duše ten priťahujúci pokoj, ľudskosť, odpúšťanie, múdrosť? Ako dopĺňaš a posilňuješ jednotlivé oblasti Božieho kráľovstva? Čím vchádza do tvojej duše pokoj? Je veľa spôsobov, ako to urobiť, ale ktoré z nich sú tie tvoje priamo pre tvoju dušu? Ako posilňuješ svoju trpezlivosť, schopnosť sa obetovať, odpúšťať, milovať aj tých, ktorých je tak ťažko milovať? Hľadaj tieto spôsoby, všímaj si, pri čom sa v tebe znovu dáva do poriadku to, čo si stratil, a nikdy si nepovedz – stačí, dosť! Pretože každé obdobie života prináša nové spôsoby „opravovania sietí“. Diabol veľmi dobre vie, že ak ťa nechá „opravovať a posilňovať siete“, prehráva v boji o „ryby“.

A preto - nenechaj si tak ľahko zobrať počúvanie hudby, prechádzku v prírode, ak ti to dodáva hlboký pokoj a dokonca sa pritom aj modlíš. Nenechaj si zobrať čas na čítanie dobrej knihy alebo stretnutia s ľuďmi, cez ktorých Boh vlieva do tvojho srdca múdrosť. Neodďaľuj tak ľahko bez boja sv. spoveď, ktorá nanovo preperie siete a upevní milosťami skoro všetko Božie kráľovstvo v tebe, nakoľko veríš Bohu, že to dokáže... A tak ďalej a tak ďalej... Nevzdávaj tento boj o pevné siete Božieho kráľovstva. Ide o večnosť tvoju i tých nespočetných duší, ktoré sa možno aj vďaka tebe chytia a nechajú priťahovať sieťami lásky, pokoja či pravej radosti do večného života...

P. Robert Balek SVD

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie