Hlavná stránka

Žijem vnútri Biblie

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

ryby“Keď (Ježiš) vystúpil a videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi… Vy im dajte jesť! … Nemáme tu nič, iba päť chlebov a dve ryby. … Prineste mi ich sem! … Potom vzal päť chlebov a dve ryby, pozdvihol oči k nebu, dobrorečil nad nimi, lámal ich a dával svojim učeníkom a učeníci zástupom.”

 

Čo sa tak asi hnalo mysľou učeníkov, keď každý z nich kráčal s pár kúskami chleba a jeden či dvoma kúskami ryby k “svojej” prvej skupine 50 – 100 hladných ľudí?

Mohlo by to byť niečo ako: „Tento čas sme predsa mali stráviť úplne inak! Navyše Ježiš nám zobral všetko, čo sme tu mali!! A teraz ešte budem vypadať ako blázon!!!“? Bolo tam niečo medzi 50 – 100 veľkými skupinami hladných ľudí a 12 obsluhujúcich apoštolov. Takže každý z nich musel prejsť tak 4 – 9 skupín. Aké myšlienky mali v hlave, keď šli ku ďalším skupinám? Niečo ako „Fíha, to bolo neuveriteľné! Ale bude to fungovať pre ďalšiu skupinu tiež?!“? Alebo pochybovali celý čas, až kým neobslúžili aj poslednú skupinu? Alebo boli nadšení pri každej skupine? Alebo ich viera a istota rástli postupne od skupiny ku skupine? Neviem. Najpravdepodobnejšie každý z nich mal svoju vlastnú cestu.

 

YM2011_08Keď pozerám na členov nášho týmu YWAM Maputo, často sa čudujem, čo im tak asi prebieha mysľou. Ako sa asi cítila naša hlavná vedúca, keď sem prišla v apríli 2008 so 60ročnou paňou a prenajali si dom bez elektriny, vody a čojaviem bez čoho ešte? Druhá polovica týmu v tej dobe bola brazílska rodina s 2 deťmi, ktorí slúžili v Juhoafrickej republike až do decembra 2008 a príchadzali teda len z času na čas na pár dní. O čom asi premýšľala táto rodina, keď sa v septembri 2010 ročný poplatok za víza zmenil zo 4,000 MZN na 24,000 MZN na osobu, čo si od nich vyžadovalo nájsť nových sponzorov na 96,000 MZN (niečo cez 2,000€). Aké myšlienky, pocity, modlitby napĺňajú srdcia a mysle mojich kolegov, keď ich domy nemajú funkčný vodovod, okná, dvere, ich autá sa kazia krátko po kúpení, prichádzajú o svojich sponzorov a musia sa preto vracať do svojich krajín nájsť nových, …?

 

YM2011_09Ako asi “chutí” bremeno 70,000$ za náš pozemok splatný k decembru 2011 nášmu týmu vedúcich, keď zatiaľ máme na našom účte iba $5000? Neviem. Najpravdepodobnejšie každý z nich má svoju vlastnú cestu.

 

 

Čo myslíte, na čo som myslela, keď som odlietala do Mozambiku v auguste 2010 a môj odhadovaný rozpočet nebol plne pokrytý sponzormi? A keď som dorazila a objavila tú hŕbu prekvapení, o ktorých som už písala? Keď som zistila, že učiť sa portugalsky nebude take jednoduché ako to vyzeralo počas môjho prvého pobytu v Mozambiku? Mohlo by to byť „Tento čas som predsa mala stráviť inak! Navyše som sa vzdala toľkých vecí!! A teraz ešte budem vypadať ako blázon!!!“? Povedomé? :)

 

A koniec nášho biblického príbehu? “VŠETCI JEDLI A NASÝTILI SA.”

 

Ako teda pokračuje príbeh o YWAM Maputo v tomto roku? Z “nás 8” sa stalo “nás 15” zastupujúcich Brazíliu, Mozambik, Juhoafrickú republiku a Slovensko v tomto okamihu! (Stále sa to mení, mali sme aj obdobie, keď nás bolo 17 s jedným zástupcom Rwandy.)

YM2011_1

Ale Ježis nerozmnožil iba náš počet. S našimi “iba 5 chlebami a 2 rybami” sýti zástupy okolo nás:

YM2011_10Vďaka našemu novému krásnemu pozemku môžme príjmať misijné výjazdy či iných návštevníkov a mať malú záhradku. Takže dávame prácu 3 mozambickým ženám zo susedstva: mame Palmire v kuchyni, mame Gilde a mame Glórii v záhrade. (Mama je tunajšie oslovenie vydatých alebo starších žien.)

 

 

YM2011_11V januári sme začali našu 3. Misijnú školu (DTS = Discipleship Training School = škola trénujúca učeníkov) s 10 študentami z celého Mozambiku. Skončila koncom mája po misijných výjazdoch v Mozambiku a Swazijsku.

 

 

 

YM2011_123 Mozambičania, 1 Rwanďan a 1 Brazilec sa od marca v Škole mikroskopie učili diagnostikovať a liečiť maláriu – chorobu, ktorá v Mozambiku najviac zabíja. Od 16.6.2011 sú kvalifikovaní na prácu v laboratóriach a klinikách špecializovaných na maláriu.

 

 

 

YM2011_13Z našich náštev ľudí zo susedstva tu v Machave sa vyvinuli malé projekcie biblických príbehov pre deti každú druhú sobotu večer.

 

 

 

YM2011_14Z týchto detí vznikla skupinka, ktorá sa stretáva každú nedeľu s Marcelom a učia sa spolu o Ježišovi, ako sa modliť a žiť život kresťana. No a vždycky sa pre nich nájde aj niečo pod zub. Laughing

 

 

YM2011_16Vďaka ich malému synovi Joãovi Lukasovi (na fotke vpredu pred stolíkom), ktorý sa hrával s deťmi z ulice, Neilane a Francisco s nimi začali malé stretká každú sobotu poobede na ich dvore, na ktorých sa s nimi delia o Dobrú zvesť (väčšina z nich sú moslimovia).

 

 

YM2011_17Podobná detská skupinka sa stretáva na dvore Rosana a Marcie spolu s ďalšími YWAMákmi Alessandrou, Diegom a Biou.

 

 

 

YM2011_15Náš mozambický YWAMer a skvelý tlmočník Paulo spolupracuje s viacerými projektmi, ale jeho víkendy vždy patria deťom a mladým v neďalekom mestečku Matola, vo štvrti Gare.

 

 

 

YM2011_18Tiež sa podieľame na mnohých projektoch rôznych cirkví a  neziskových organizácií v Maputo, Matole a Machave. Na obrázku je stretnutie Asociácie psychosociálnej asistencie a pomoci obetiam násilia so ženami postihnutými domácim násilím.

 

 

YM2011_19A ja? Napriek všetkému som ešte stále tu, neumieram od hladu, Boh mi žehná v mnohom… Najväčšie zázraky sa ale teraz u mňa dejú v PORTUGALČINE. 1. Asi po mesiaci samoštúdia som bola zaradená do úrovne 2 (zo 4) v kurze, na ktorý som začala chodiť od februára. 2. Napriek počiatočným medzerám som záverečný test zvládla na 88%. 3. Hovorím! Ešte to nie je celkom ono, ale nikdy pred tým som sa nedostala na takúto úroveň cudzieho jazyka za 4 mesiace. 4. Tlmočím!!! Nie je to ktoviečo, ale keď nie je nikto lepší, je to na mne (fotka). Nechápem, ako je to možné, ale FUNGUJE to!!! Všetci rozumejú. Cool

 

Kamkoľvek sa obrátim, všade vidím ten biblický paradox – paradox slabosti, krehkosti, nedostatočnosti, odovzdania sa, úžasného Božieho požehnania, rozmnoženia, zázrakov… často ešte stále pochybujem. Ale s každou skúsenosťou menej a menej…

ŽIJEM VNÚTRI BIBLIE.

 

 

Verím, že každý z nás má vlastnú cestu života v Biblii.YM2011_20

A čo je Tvojich “5 chlebov a 2 ryby”? Čo s nimi cez Teba náš úžasný Boh robí?

Daj mi vedieť.  Wink

 

 

Ak sa niečo oplatí urobiť, oplatí sa to urobiť aj nedokonale. (Gilbert K. Chesterton)

 

PS: V článku boli použité citáty a informácie z Mt 14,13-20; Mk 6,30-44; Lk 9,10-17; Jn 6,1-15

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Majka Kuriaková je s nami už odo dňa: Nedeľa, 26 September 2010.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie