Hlavná stránka

Internet a misie? - 6 - Výhody - Prístup k informáciám

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

InformáciaĎalšou veľmi dôležitou výhodou internetu je jeho jednoduchý, rýchly a otvorený prístup k informáciám. Napríklad jednoduchosť tohto prístupu sa najviac ukazuje v tom, že na internete už netreba žiadne špeciálne vedomosti z nejakých programovacích jazykov. Grafické rozhranie prehliadačov umožňuje dostať sa každému používateľovi jednoduchým klikaním ku všetkému, čo ktokoľvek na svete na internete zverejnil. Je fascinujúce, ako sa ľudstvu za menej ako 4000 dní podarilo na internet umiestniť pol bilióna verzií našej kolektívnej pamäti a predložiť ich miliarde ľudí, šestine svetovej populácie.

V tomto množstve informácií by sa človek ľahko stratil, ak by neexistovali na internete špeciálne stránky určené iba na vyhľadávanie. Najpoužívanejším vyhľadávačom na internete v súčasnosti je Google.  Pre mnohých je už dnes ľahšie vyhľadávať tú istú informáciu aj viackrát cez webový vyhľadávač na internete, ako si ju pamätať. Stačí zadať požadované slovo a spustiť vyhľadávanie. Vyhľadávač nájde za pár sekúnd množstvo stránok, na ktorých sa dané slovo nachádza. Stačí si vybrať. To je ale iba jedna stránka vyhľadávania.

Tá druhá je v tom, že väčšinou vyhľadávač ponúkne množstvo veľmi nesúrodých a vzájomne nesúvisiacich informácií. Táto zmes informácií by sa dala pripodobniť k akejsi „digitálnej polievke“, z ktorej sa dá vyloviť skutočne všetko.  Medzi nájdenými informáciami môže byť len zopár takých, ktoré človek skutočne potrebuje, a tak ich aj ľahko prehliadne a tým pádom nenájde, čo hľadá. Môže sa stať, že všetky nájdené informácie budú nedostačujúce alebo vyhľadávač nič nenájde, pretože na internete jednoducho zatiaľ požadovaná informácia neexistuje, pretože na internete je iba to, čo naň niekto niekde umiestni. Ak to nikto z ľudí na internet nedal, jednoducho to na internete nenájdete. Všetko teda záleží na všetkých. Som však presvedčený, že internetisti  postupne zaplnia svojimi príspevkami vhodenými do mora informácií prakticky všetky oblasti, ktoré by niekto niekedy v bu-dúcnosti hľadal a potreboval nájsť. Zo strany veriacich by bolo vhodné udržiavať na stránkach farnosti aktuálny zoznam liniek na hodnotné a bezpečné stránky, aby si veriaci kresťanské informácie nemuseli hľadať v mori odkazov zo svetských vyhľadávačov.

Jednoduchosť prístupu k internetu doslova prevalcuje spôsob práce v zamestnaní. Môže sa totiž ukázať, že všetci už onedlho budeme pracovať doma pri počítači, nezávisle od toho, či pôjde o študenta, učiteľa, predavača či dokonca duchovného. Dom, ako naše pracovisko, môže nad nami dominovať, čo môže mať vážne spoločenské dôsledky v mestách, v metropolách, a v najširšom zmysle aj vo svete práce.  Iní sú však presvedčení, že mobilný internet vďaka mobilom a notebookom zmení aj prácu na mobilnú. Ľudia budú robiť aj v kancelárii, aj doma, počas cesty vlakom či autobusom, pričom väčšinu času budú tráviť doma s rodinou.  A toto samozrejme bude vplývať aj na spôsob života vo farnosti ako takej. Mnoho bude záležať od kňazov danej farnosti nakoľko využijú túto jednoduchosť prístupu k informáciám, nakoľko budú aj touto formou pásť im zverené ovečky a pastoračne na ne pôsobiť aj touto cestou, keďže pravdepodobne v budúcnosti väčšiu časť svojho času prežijú vo virtuálnom svete internetu. A každý pastier sa má pustiť hľadať stratené ovečky všade, kam sa zatúlali.

Otvorenosť prístupu k informáciám

Ak si dané informácie uverejnené na internete autor nechráni heslom, alebo nazakóduje iným spôsobom, nemôže sa sťažovať, že mu ich niekto prezerá, dokonca si ich sťahuje. Každý má teda otvorený prístup ku všetkým informáciám od kohokoľvek. Okrem bezplatných služieb sa čoraz viac na internete objavujú aj platené služby ako platená hudba, filmy, programy a pod. Na stránkach farnosti je potrebné zabezpečiť otvorený prístup veriacim k čo najväčšiemu množstvu informácií a takisto možnosť pridávať a meniť svoje príspevky či už vo forme článkov, príspevkov či komen-tárov. Niektoré intímne a osobné informácie je potrebné chrániť – napríklad pri duchovnom vedení cez internet alebo pri zdieľaní v rámci virtuálnych duchovných cvičení v uzavretom kruhu exerci-tantov, prípadne možnosťou nepublikovať osobné články jednotlivých autorov, ak to nechcú.

Rýchlosť prístupu k informáciám

Internet neudivuje iba jednoduchosťou a otvorenosťou, ale v poslednom čase aj rýchlosťou prístupu k rôznym informáciám. Ak niekomu na druhej strane sveta chce niekto poslať informáciu mailom, za pár sekúnd túto informáciu dostane, čo je obrovský skok dopredu oproti doterajšiemu spôsobu posielania listov poštou. Aj posielanie väčších súborov, obrázkov alebo hudby mailom už v súčasnosti nie je veľkým problémom. Ak dnes už nie je problém stiahnuť si z internetu pieseň v mp3 formáte za pár sekúnd, o pár mesiacov už nemusí byť problém stiahnuť si z internetu za pár sekúnd celý film vo vysokej kvalite. Aj listovať v katalógu vzdialenej knižnice pomocou internetu je omnoho rýchlejšie, ako túto knižnicu navštíviť a prehľadávať papierový katalóg. Objednať lístky do kina, divadla či opery trvá takisto pár sekúnd cez internet, fyzicky niekoľko hodín stojac v dlhom rade na lístky. Všetky tieto výhody rýchlosti internetu sa premietnu aj do väčších možností pastoračného pôsobenia na veriacich zbieraním a zdieľaním dokumentov, fotografií, hudby a filmov. Je pravdou, že existujú oblasti, kde je internet pomalý a aj keď odosielateľ má rýchly internet, adresát s pomalým internetom niektoré veľké súbory nestiahne pre dĺžku sťahovania a následným veľkým poplatkom za používanie internetu. V dohľadnom čase by mal byť tento problém vyriešený aj vďaka rýchlemu mo-bilnému internetu.

Pravdou však je a stále zostáva fakt, že dnes príliš absolutizujeme informáciu ako takú. Čoraz väčšie množstvo informácií získavanej rýchlejšie a jednoduchšie nám síce môže uľahčiť život a urobiť ho v akomsi zmysle lepším, nikdy však nebude schopné toto množstvo informácií vyriešiť globálne problémy ľudstva ako ani osobné problémy každého z nás.  Ak má byť naša informačná spoločnosť lepšia ako tá predinformačná, musí stáť na niečom viac ako iba na suchej informácii – na tom, čo by bolo hodné človeka ako osobnosti, a to nám nezabezpečí ani najrýchlejší ani najdokonalejší rozvoj akejkoľvek techniky.

Share/Save/Bookmark


feed1 Komentáre
majo
26. November 2009
91.127.177.227
Hodnotenie: +0

zujimave ale ako bude uvedeny hanblivy clovek pristupovat k sv.omsi

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie