Hlavná stránka Všetky články portálu

Všetky články podľa dátumu vzniku

Sobota 12 Október 2013

Posolstvo Sv. Otca Františka k Svetovému dňu misií 2013 PDF Tlačiť Email
Napísal Balek Robert
Sobota, 12 Október 2013 06:11
Misie / Dokumenty o misiách

Sv. Otec FratisekMDrahí bratia a sestry,
tento rok slávime Svetový deň misií v čase, keď sa končí Rok viery, ktorý bol významnou príležitosťou na prehĺbenie nášho priateľstva s Pánom a na naše povzbudenie, aby sme ako Cirkev odvážne ohlasovali evanjelium. V tomto duchu vám chcem ponúknuť niekoľko myšlienok.

Naposledy upravovaný ( Piatok, 18 Október 2013 14:41 )
Čítajte ďalej...Štvrtok 19 September 2013

Malá duchovná zbraň v kocke PDF Tlačiť Email
Napísal Balek Robert
Štvrtok, 19 September 2013 08:02
Modlitby / Rôzne modlitby

Zbran-lukMalá duchovná zbraň sa rozvinula do väčšej a účinnejšej zbrane. Ponúkam vám ju v kocke a postupne ju budem dopĺňať. Ponúkam vám ju v dvoch variantoch - dlhý, ktorý je na pár minút počas rannej modlitby a kratší variant, ktorý je na chvíle, kedy vás diabol trápi malými myšlienkami na zlo a hriech. Ako sa ju naučíte sami používať, závisí iba od vás. Nech sa páči:

Naposledy upravovaný ( Streda, 25 September 2013 21:33 )
Čítajte ďalej...Streda 12 Jún 2013

Podobní srdcu Ježišovmu PDF Tlačiť Email
Napísal otec Michal
Streda, 12 Jún 2013 06:41
Kázne / Sviatky, slávnosti, spomienky

Jezis - srdceMilí priatelia, jún – mesiac Najsv. Srdca Ježišovho, nesie v sebe hlboké posolstvo „Čistých sŕdc“, nielen v duchu predmanželskej čistoty, ale čistoty a slobody od hriechu vôbec. Každý prvý piatok mesiaca, keď sa obyčajne modlíme Litánie k Najsv. Srdcu Ježišovmu, zvolávame „sprav srdce naše podľa Srdca svojho“. Prečo stále voláme „sprav – urob“, vari po krste, toľkých spovediach, pôstoch a dobrých skutkoch takými ešte stále nie sú? Žiaľ-Bohu – v pravom zmysle toho slova – nie sú.
Asi najvýraznejším znakom tejto duchovnej nezrelosti vnútri kresťanského spoločenstva sú rôzneho druhu predsudky a pochybnosti o svojich blížnych. Ôsme Božie prikázanie nás vyzýva myslieť o blížnych len v dobrom, aj keď nás o tom vonkajšie znaky hneď nepresviedčajú. Aj iné miesta v Biblii povzbudzujú veriacich robiť/nerobiť blížnym to, čo chceme/nechceme, aby robili oni nám.

Naposledy upravovaný ( Piatok, 06 September 2013 22:32 )
Čítajte ďalej...Štvrtok 23 Máj 2013

Matka Cirkvi PDF Tlačiť Email
Napísal Michal
Štvrtok, 23 Máj 2013 06:46
Úvahy / O živote

MariaMilí misijní priatelia, tohoročná zimná Veľká noc nám aj "predčasne" priniesla všetky veľké sviatky Nanebovstúpenia Pána a Zoslania Ducha Svätého na mesiac máj, ktorý je neodmysliteľne spojený s Pannou Máriou. Je to výnimočná možnosť, aby znovu vyvrátiť zbytočné pochybnosti ohľadne prehnanej mariánskej úcty, z ktorej neraz katolíkov obviňujú ostatní kresťania, ba aj sami "moderní" katolíci.

Naposledy upravovaný ( Piatok, 06 September 2013 22:32 )
Čítajte ďalej...Utorok 02 Apríl 2013

Trvalá oslava PDF Tlačiť Email
Napísal отец Михал
Utorok, 02 Apríl 2013 09:12
Úvahy / O viere

easter victoryDrahí priatelia, mesiac apríl je známy svojou nestabilnosťou. Mení sa počasie a s ním aj nálada ľudí, všetci sú náchylnejší k chorobám a hocakým neduhom. To však nič nemení, ba dokonca ani nemá vplývať na radosť z udalosti, ktorú sme oslávili v posledný marcový deň. Veď nejde len o jednu nedeľu, či dva - tri dni predĺženího víkendu, dokonca to nie je ani o polievačke a šibačke, keď po desiatom poháriku naozaj už mnohým "dobre šibe". Veľká noc je naozaj Veľká, ba najväčšia udalosť posledných dvoch tisícov rokov, preto si zaslúži viac pozornosti. Liturgia Cirkvi ju preto slávi veľkolepe prvých osem dní, a potom aj ostatných štyridsať dva. Tak sa nám v Cirkvi páči oslavovať, že nám nestačí jeden víkend, alebo je PASCHA viac ako len o symboloch, hoc aj kresťanských?

Naposledy upravovaný ( Piatok, 06 September 2013 22:31 )
Čítajte ďalej...Sobota 30 Marec 2013

Kristus vstal zmŕtvych! Aleluja! PDF Tlačiť Email
Napísal Balek Robert
Sobota, 30 Marec 2013 11:47
Aktuality / Aktuality na portále misie.sk

Zmrtvychvstaly hrob4M642x362

Naposledy upravovaný ( Sobota, 30 Marec 2013 12:43 )
Čítajte ďalej...Utorok 26 Marec 2013

Máte niečo na jedenie? PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Utorok, 26 Marec 2013 21:06
Úvahy / O viere

Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní, keď sa zjavil učeníkom, povedal: Pokoj vám. A oni ostali zmätení a naľakaní. Mysleli si, že je to duch. Ukázal im svoje rany, rukolapné dôkazy, že je to on. Hovorí, že duch nemá telo a On ho má. Ale oni stále nemohli uveriť od veľkej radosti. A nakoniec im povedal jednu zaujímavú vetu: „máte tu niečo na jedenie?“ Ako ľudsky, prirodzene sa Ježiš zachoval. Nedával im žiadne kázanie o tom, čo kedy povedal, keď ešte chodil s apoštolmi pred svojim umučením, aby si dokázali dať veci do súvisu, nezazlieval im, že neveria napriek tomu, že ho videli a dokonca sa ho mohli aj dotknúť. Nie, on ostal úplne prirodzený a vypýtal si niečo na jedenie (veď predsa 3 dni nejedol hahaha). Ostal nohami na zemi. Žijem moju vieru úplne prirodzene? Je mojou prirodzenou súčasťou ako je prirodzené „sa najesť“? Nerobím sa viac pánbožkom ako je sám Boh?


Poviem ešte jednu úsmevnú príhodu, ktorú som zažila na duchovných cvičeniach, kde sme meditovali práve túto stať z Písma. Počas cesty na obed som sa stretla s istým biskupom na dôchodku a tak sa pýtal, ako prebiehajú duchovné cvičenia a o čom sú. Tak som mu povedala ako sa ten Ježiš ľudsky a prirodzene zachoval po zmŕtvychvstaní a vypýtal si jesť. A on na to, že či som si len to zapamätala?! No ale keď som mu vysvetlila, že treba ostať nohami na zemi, reálny a prirodzený, tak mi na to zareagoval, že vraj, kde prednášam....   Tak ma to pobavilo... Áno, aj pri pánoch i biskupoch treba ostať prirodzený....  Všetci dýchame jeden a ten istý vzduch a v konečnom dôsledku, všetci sme deti toho istého Otca. Ostaňme prirodzení s prirodzenou úctou voči druhému, voči blížnemu.
Recept na koláč PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Utorok, 26 Marec 2013 21:04
Úvahy / O viere

On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom...“
Na istom internetovom blogu sa začala rozvíja debata na tému: Čo je evanjelium. Slovenské slovo evanjelium pochádza z gréckeho ευαγγέλιον (doslovný význam dobré správy). Otázka by preto nemala ani tak by, čo je evanjelium, ale aké dobré správy to sú, ktoré sú v evanjeliu?
Myslím si, že človek sa nenaje len z receptu na koláč. Koláč sa podľa receptu musí najskôr upiecť, aby bol z koláča úžitok. A tak nejako to je aj s evanjeliom. Najskôr by si mal človek v ňom nájsť recept pre život a potom koláč začať aj piecť, aby mal čím ponúknuť, keď príde návšteva.
Spoznaj Božie skutky! PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Utorok, 26 Marec 2013 21:03
Úvahy / O viere

„Ak nekonám skutky môjho Otca, neverte mi. Ale ak ich konám, keď už nechcete veriť mne, verte tým skutkom, aby ste poznali a vedeli, že vo mne je Otec a ja v Otcovi!“
Ježiš vedel, že uveriť nebude ľahké. Veľa toho o sebe Ježiš hovoril napr. že prichádza od Boha, že je Božím synom, že umrie, ale vstane z mŕtvych, že Boh je Otcom a že on a Otec sú jedno a iné teologické pravdy a dogmy. Ale tiež vedel, že týmto dogmám a pravdám nebude ľahké uveriť. Veď apoštoli s ním chodili 3 roky a tiež mali s tým problém, mnoho vecí nechápali. A preto niet sa čo čudovať nám, ktorí žijeme 2000 rokov po Kristovi, že máme problém s vierou. Niet sa čo čudovať teenagerom, ktorí sa pripravujú na birmovku a neboja sa povedať, že oni asi aj tak v Boha neveria. Čím ďalej tým viac si človek uvedomuje, že viera je milosť, nezaslúžený dar. Ale vieru treba zalievať skúsenosťou. Ježiš to vedel, preto povedal, že už keď Jemu a Jeho slovu je tak ťažké uveriť, tak hovorí, že nech mu uveríme kvôli skutkom, ktoré urobil. Ale nielen urobil, ale aj robí a robiť chce. Skúsme si urobiť vlastnú rekapituláciu skutkov, ktoré mi urobil Ježiš, aby moja viera, keď narazí na kritiku, výsmech a odpor obstála. Aby som vedel(a), komu som uverila. A aby mi moju vieru nič a nik nezobral. Dovolím si tvrdiť, že viera v živote človeka (či už je to veriaci alebo neveriaci) je tak potrebná ako aj vzduch na dýchanie. Ak je človek nedôverčivý, upodozrievavý zamotáva sa pavučiny, a pomaly prestáva veriť aj sám sebe. Telo dýcha vzduch a pre dušu je viera jej potrebným kyslíkom.
Nechať si umyť nohy alebo umývať??? PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Utorok, 26 Marec 2013 21:00
Úvahy / O viere

Vrátim sa ešte ku včerajšiemu umývaniu nôh. Už ste si nechali umyť nohy? Aká bola voda? Teplá či studená?  Prebralo vás to? Bolo to niečo príjemné, alebo skôr nepríjemné? Už ste si ich nechali pobozkať od Ježiša? Môže sa to niekomu zdať prehnané, ale nehovorím to preto, aby sme si z Písma, náboženstva a viery urobili nejaké snívanie a žili len v predstavách, ale preto, že i takáto konkrétna predstava a zapojenie sa do deja nám pomôže hlbšie prežiť Ježišovu prítomnosť a takáto meditácia s konkrétnou predstavou, s konkrétnou situáciou, tým, že vo svojej predstave môžem byť účastný tejto silnej udalosti (a nielen tejto, ale ktorejkoľvek), ktorú Ježiš urobil, mi môže zmeniť pohľad na život, na vieru, na Ježiša a môže ma inšpirovať k ďalšiemu „umývaniu nôh“ mojich súčasníkov. My sa nemusíme teraz  skláňať a povedať: „Brat môj, nechaj, nech ti umyjem nohy.“ Asi by sme pôsobili veľmi divne a boli by sme naozaj riadni podivíni. Kde sú tie nohy, čo sú tie nohy, ktoré mám umyť? Vieme, že nohy po celom dni zapáchajú. A práve „zápach“ vecí, ktoré mi v živote „nevoňajú“ sú tými nohami, ktoré mám umyť. Umývanie je služba. Jedna vec je nechať si umyť nohy a druhá vec, umývať nohy. Oba úkony vyžadujú obrovskú dávku pokory a oba úkony majú svoj čas. Je čas umyť nohy a čas nechať si umyť nohy. A to sa musí človek naučiť rozoznávať. Kedy má byť človek Ježišom a kedy učeníkom.

Štvrtok 21 Marec 2013

Nechaj si umyť nohy PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Štvrtok, 21 Marec 2013 19:56
Úvahy / O viere

Práve som pozerala správy a v správach bolo, že pápež na Zelený štvrtok odslúži omšu v nápravnom zariadení a umyje nohy dvanástim delikventom. Fuuuuuuha. Naozaj, klobúk dole pred ním a aj dva klobúky dole pred Bohom, ktorý si ho vyzbrojil takouto charizmou, odvahou, nápadom a inými milosťami.


Ale Boh určite nezabudol ani na nás, nás tiež obdaroval. Ale o inom som chcela písať. Mám pre vás jednu úlohu. Blíži sa Zelený štvrtok a ja vás chcem povzbudiť, aby ste si predstavili obrad umývania nôh. Ty a ďalší jedenásti sedíte vo večeradle. Ježiš sa ku tebe blíži. Bez ostychu, bez hnusu, bez odporu, bez výčitky; blíži sa len a len s láskou. S túžbou poslúžiť ti. Veď umyť niekomu nohy, tak to by sme dokázali naozaj asi len tomu naj naj najbližšiemu. Je to veľmi intímny okamih. Ako sa cítiš? Aký máš pocit? Príde k tebe, osloví ťa menom a začína ti liať vodu na tvoje nohy a nielen to, dotýka sa tvojich nôh. Máš chuť tú nohu odtiahnuť? Máš chuť povedať, nech to nechá tak, že nie si hodný? Alebo si dokážeš ten okamih vychutnať? Prajem všetkým pekné chvíle prežité s Ježišom vo večeradle. Keď chcete, dajte si dole aj ponožky, nech to prežijete autentickejšie.  wink

Streda 20 Marec 2013

vzDUCH PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Streda, 20 Marec 2013 21:48
Úvahy / O viere

Skúšali ste už niekedy pozorovať oheň v peci? Keď sa začína kúriť, treba pec najskôr pripraviť. Povymetať popol, dať na spodok suchý papier, suché triesky a potom suché drevo, otvoriť komín a všetky vzduchové otvory; škrtnúť zápalkou a oheň sa rozhorí. Keď by si nepootváral vzduchové prívody, oheň sa nerozhorí a všetky tie potrebné veci na založenie ohňa sú nanič. Bez vzduchu sa ťažko niečo zapáli. Keď sa dobre rozkúri, tak oheň je intenzívny, veľký a všetko úžasne zhára. Ak pozatvárame vzduchové prívody, oheň sa stlmí a horí pomalšie. Dokonca, ak nie je dobre rozhorený, tak sa v peci oheň udusí. Ak znova, čo i len trochu pootvoríme prívody vzduchu, oheň zbĺkne. Aj naša duša potrebuje prívody vzduchu, aby len netlela, ale poriadne zahorela.
Čo je tým vzduchom pre dušu? Keď v práci podpisujem list za niekoho iného, tak napíšem skratku „vz“ – v zástúpení... Ježiš pri svojom odchode hovorí, že nám pošle Ducha – Tešiteľa; akoby hovoril, že namiesto seba, posiela Ducha Svätého. A teraz prenesene v kancelárskej terminológii, keby Duch podpisoval list za Ježiša, tak by sa podpísal: vz DUCH. On je ten vzDUCH pre našu dušu... (tá naša slovenčina má naozaj čaro... hahaha)

„Pane, zošli svojho Ducha a obnov tvárnosť zeme. Príď Duchu Svätý, naplň srdcia svojich veriacich. A zapáľ v nás oheň svojej lásky.“

Utorok 19 Marec 2013

Buon giorno... PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Utorok, 19 Marec 2013 20:54
Úvahy / O viere

Dnes sme viacerí sledovali, pokiaľ to bolo možné, inauguračnú sv. omšu pápeža Františka. Na námestí bolo mnoho ľudí, rôzne vlajky, transparenty. Na jednom transparente bolo napísané: Buon giorno Francesco. Myslím, že všetci vieme a sme si všimli, že pápež začínal svoje prejavy práve takýmto jednoduchým pozdravom: Dobrý deň, dobrý večer, lúčil sa s pozdravom dobrú noc alebo dobrú chuť k obedu...
Keď som zbadala tento transparent napadla mi myšlienka o sile príkladu. Príklad má obrovskú silu. Stačí, aby ti bol niekto príkladom a konáš tak, alebo sa snažíš konať tak, ako koná tvoj „idol“, „vzor“. A teraz si trochu zapolitizujem, keby Slovensko a vôbec každá krajina mala v čele politiky, vo vedení len jeden, jediný vzor, len jediného „vzorného“ človeka, ako by vyzerala naša krajina a vôbec celý svet? Nebolo by to úžasné? No a ako je to so mnou? Som vzorom alebo čakám ja na nejaký vzor?
Vzor už máme, je ním Kristus. Už sa len začať tak správať ako On.
Úprimnosť robí zázraky PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Utorok, 19 Marec 2013 20:51
Úvahy / O viere

Mnohí poznáme film Marcellino chlieb a víno. Malý chlapec Marcellino vyrastal v kláštore u františkánov, lebo tí ho našli pred svojou bránou, keď bol Marcellino ešte bábätko. Marcellino bol huncút a raz sa odvážil vyjsť na povalu, kde mal zakázané ísť. A zbadal tam kríž s ukrižovaným Kristom. Jeho úžasná detská viera sa prihovorila k Ukrižovanému: „Ty musíš byť určite hladný“ a utekal uchmatnúť pre neho kus chleba do kuchyne. A stal sa zázrak. Ukrižovaný zostúpil z kríža a najedol sa. Boh neodolá detskej úprimnosti.
Postaviť život na Kristovi?! PDF Tlačiť Email
Napísal Hanka Švecová
Utorok, 19 Marec 2013 20:49
Úvahy / O viere

Čo znamená postaviť život na Kristovi?
Otázka, na ktorú niekto odpovedať vie hneď a niekto si to musí premyslieť. Ale odpoveď sa skôr alebo neskôr nájde. A čo by sa stalo, keby mi niekto túto otázku položil inak: „Ukáž, ako staviaš život na Kristovi?“
V posledných dňoch (aspoň teda ja určite) žijeme tou eufóriou z nového pápeža. Robí úžasné gestá, dnes som videla ako po dnešnej omši vybehol prvý z kostola sv. Anny, ale nie preto, aby bol už čo najskôr doma, ale preto, aby sa s každým osobne pozdravil. Trvalo mu to cca 20 minút. Potom išiel aj medzi ľudí, čo boli pred kostolom a bol v dave. Presne mi napadla scéna z evanjelia, keď sa na jednom mieste píše, ako sa dav tlačil na Ježiša. Áno, každý by si rád podal ruku s pápežom alebo s iným prominentným človekom, veľaváženým človekom... Niekedy dav dokáže až šalieť. Je úžasné, že Boh nám posiela do cesty ľudí, ktorí majú dar nás motivovať, ukazovať príklad. Ale pozor!!! Aby to neostalo iba pri uctievaní človeka. Ježiš je tu pre mňa 24hodín denne a dokonca bez tlačenice. Dokážem šalieť zo stretnutia s ním? Dokážem vynaložiť mnoho úsilia, aby som sa s ním stretol? Dokážem si ho všímať? Dokážem ho vidieť? Dokážem s ním prehodiť nejaké to slovo? Dokážem s ním jednoducho len byť?
Stránka 1 z 64

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie